Izstāde „Leons Baksts un viņa laiks” ir veltīta slavenā meistara 150. dzimšanas dienai, kas ir ievērojama ne tikai Latvijas bet visas Baltijas šīs vasaras kultūras dzīves viens no centrālajiem notikumiem.
Tajā ir apskatāmas mākslinieka dažādos laika posmos radītās gleznas un grafikas, kā arī saglabājušies teātra kostīmi, kuri arī pēc 100 gadiem pārsteidz ar izmeklēto stilu, krāsu un oriģinalitāti. Izstādē vienkopus redzami dažādu kolekciju artefakti. Tostarp uz Rīgu ir atvesti vairāk nekā 100 eksponāti no Sanktpēterburgas teātru muzeju plašajiem krājumiem, no citu valstu privātajām un valsts kolekcijām, arī no Minskas Belgazprombank korporatīvās kolekcijas.
Grodņā dzimušā Leona Baksta (Rozenberga) popularitāti un slavu veidoja viņa darbs Djagiļeva „Krievu sezonās”: leģendāro iestudējumu „Kleopatra”, „Šeherizāde”, „Zilais Dievs” un „Apburtā princese” dekorācijas un kostīmi, kuri veidoja visas pasaules priekšstatus par skatuves dizainu.
Vēlme zīmēt L. Bakstam bija jau kopš bērnības, tomēr vecāki neuztvēra to nopietni un ar savas atvases vēlmēm samierinājās tikai pēc tam, kad ievērojami mākslinieki ieraudzīja zēna zīmējumus un saskatīja viņa talantu. L. Baksts četrus gadus mācījās Sanktpēterburgas Mākslas akadēmijā, pēc tam meistarību pilnveidoja Parīzē.
Mākslinieka attiecības ar teātri ir stāsts par fantastiskiem panākumiem žanrā, kurā viņš pat nebija plānojis darboties. Kā scenogrāfs viņš debitēja 1902. gadā, kad Ermitāžas teātrī tika iestudēta franču pantomīma „Marķīzes sirds”.
Leona Baksta izmantotie mākslinieciskie paņēmieni aizsāka jaunu laikmetu baleta teātra scenogrāfijā. Īpašu uzmanību viņš veltīja atsevišķiem svarīgiem kostīmu vai aksesuāru fragmentiem, saglabājot izcila krāsu meistara prasmi. Mākslinieks bija nepārspējams scenogrāfs un aktīvi strādāja līdz pat pēkšņajai aiziešanai mūžībā 1924. gadā.
Viņa daiļrades mantojuma lielākā daļa atrodas Eiropā un Amerikā. Toties agrīnie teātra darbi, piemēram, skices Eiripīda „Ipolitam”, Sofokla „Edipam Kolonā”, Baijera „Leļļu fejai”– biežāk ir redzamas kolekcijās Krievijā.
„Šī izstāde ir vēl viens projekts, kuru Rietumu Banka ir īstenojusi, turpinot daudzu gadu sadarbību ar Latvijas Nacionālo mākslas muzeju un muzeju RĪGAS BIRŽA. Bankas jau atbalstītās izstādes – „Faberžē māksla”, „Rērihs un Latvija”, „Sudraba gadsimts” un daudzas citas – radīja ļoti lielu interesi ne tikai Latvijā, bet arī kaimiņvalstīs. Tās kļuva par svarīgu notikumu Latvijas kultūras sadarbībā ar Baltiju, Eiropas Savienību un Krieviju. Bankas un tās Labdarības fonda atbalsts ir izpaudies, izdodot mākslas albumus un katalogus. Banka palīdzēja nogādāt eksponātus, rīkot izstādes utt. Esam ārkārtīgi gandarīti par mūsu sadarbību un draudzību ar muzeju RĪGAS BIRŽA – vienu no izcilākajiem Baltijas jūras reģiona mākslas muzejiem, kura darbs ir ļoti svarīgs un nozīmīgs, attīstot Latvijas kultūras un humanitārās attiecības ar tās kaimiņiem,” saka Rietumu bankas valdes loceklis Aleksandrs Gafins.
Izstāde būs apskatāma no 7. jūlija līdz 28. augustam. Par muzeja darba laiku var uzzināt tā
oficiālajā mājaslapā.
Eleonora Gailiša Preses un sabiedrisko attiecību nodaļa
Tālr: +371-67020506
Fakss: +371-67020563
E-pasts:
egailisha@rietumu.lv