No šā gada 28.aprīļa līdz 28.maijam Mākslas muzejā Rīgas Birža būs apskatāma Latvijas mākslinieku glezniecības darbu izstāde no Rietumu bankas kolekcijas. Tajā būs iekļauti ap 50 darbu, kas radīti laika periodā no 20.gs. 20. līdz 90. gadiem, starp tiem arī tādi, kas tiek eksponēti pirmoreiz.
Gaidāmā izstāde noslēdz pasākumu ciklu, kas veltīti 30.gadadienai, kopš Rietumu banka 1992. gada rudenī sāka apkalpot savus pirmos klientus.
“Mēs priecāsimies glezniecības cienītājiem un speciālistiem parādīt mūsu krājuma labākos darbus, kuri izstādei atlasīti, sadarbojoties ar muzeja speciālistiem. Banka pamatoti lepojas ar savu kolekciju, kura jau sen ir kļuvusi par daļu no mūsu identitātes. Un centrālo vietu tajā ieņem Latvijas mākslas klasiķu darbi.
Rietumu bankas kolekcija mūsu valstī ir labi zināma, taču praktiska iespēja iepazīties ar tās labāko daļu līdz šim bijusi tikai bankas darbiniekiem un klientiem, kuri zina: gleznas un skulptūras ir izvietotas mūsu darba vietās – tās strādā kopā ar mums, radot noskaņu radošam intelektuālam darbam.
Daudzas no šīm gleznām jau ilgus gadus nav pametušas bankas ēkas sienas, un gaidāmā izstāde padara tās pieejamas plašam latviešu tēlotājmākslas cienītāju lokam. Rietumu bankas vārdā vēlu viņiem gūt baudu un pozitīvas radošas enerģijas lādiņu, kas ir tik nepieciešami mums visiem ikdienas dzīvē un darbā,” – saka Jeļena Buraja, Rietumu bankas Valdes priekšsēdētāja.
«Izstādes ekspozīcijai izvēlēta tieši Latvijas mākslinieku 20. gadsimta gleznu izlase, jo tā uzrāda sava laikmeta realitātes pārdzīvojumu, kas atspoguļots Eiropas mākslas tradīcijā, taču ar Latvijas redzējumu un pieskārienu. Tā apvieno emocijas, kuras jūt mākslinieks un skatītājs, un tā ir par degsmi dzīvot, pateicoties vai par spīti laikmetam.
Ainava un klusā daba ir vienas no populārākajām kolekcijas glezniecības tēmām, kas raksturo arī kultūrvidi. Mežu tāles, upes līči, jūras krasts un pilsētu skati, tāpat kā priekšmeti un ziedi spēj aktīvi paust radošās personības garu. Šie motīvi iedvesmojuši Konrādu Ubānu, Aleksandru Beļcovu, Ludolfu Libertu, Eduardu Kalniņu, Leo Svempu, Rūdolfu Pinni, Valdi Kalnrozi, Imantu Vecozolu un daudzus citus. Savukārt cilvēks visās savās izpausmēs vienmēr interesējis Jāni Ferdinandu Tīdemani, Jāni Pauļuku un Džemmu Skulmi. Saikne, kas vieno šos darbus, ir personiska un subjektīva, kā jau tas privātkolekcijās mēdz būt, kad pragmatiskie apsvērumi iet roku rokā ar iracionālu impulsu – patīk, un viss. Tai pašā laikā tā ir būtiska Latvijas mākslas vēstures daļa, kas uz neilgu laiku tagad pieejama publiski, jo ikdienā mākslas darbi atrodas bankas darba telpās
Izvēle akcentēt jubilejas reizē kultūras vērtības ir likumsakarīga – Rietumu Banka ir ilggadēja dažādu mākslas projektu atbalstītāja. Latvijas Nacionālais mākslas muzejs sadarbībā ar banku īstenojis tādas vērienīgas izstādes un katalogu izdošanu kā “Gaismas metafizika. Ivana Aivazovska glezniecība” (2021), “Leons Baksts un viņa laiks”(2016), līdz šim lielāko Faberžē juvelieru nama darbu skati Latvijā (2012), “Ārzemju mākslas muzeja 20. gs. sākuma beļģu mākslas kolekcija” (2010), 19. – 20. gadsimta krievu glezniecība no LNMM kolekcijas “Patiesība un skaistums” (2009), “Indonēzijas kultūras un amatniecības dienas” (2009), “Sevras porcelāns. 18. – 21. gadsimts” festivāla “Francijas pavasaris” ietvaros (2007) un citus» – teikts izstādes anotācijā, kuru sagatavojuši Mākslas muzeja Rīgas Birža speciālisti.
Ir sākusies pieteikšanās ikgadējam konkursam “Latvijas sakrālais mantojums”, ko jau desmito reizi sadarbībā ar Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi (NKMP) rīko Rietumu Bankas dibinātais labdarības fonds – Nākotnes Atbalsta fonds.