Romualda Geikina pirmā tikšanās ar tēlotājmākslu notika bērnībā. Jau skolas laikā viņš palīdzēja māksliniekiem noformētājiem Daugavpils kultūras namā un nopietni aizrāvās ar zīmēšanu. Vēlāk pabeidza Latvijas Mākslas akadēmiju un glezno līdz pat šai dienai.
Kopš 1970. gadu sākuma mākslinieks ir pastāvīgs Latvijas akvareļglezniecības izstāžu un Baltijas akvareļu triennāles dalībnieks.
Romualda Geikina daiļrades pamatu veido vēlme apjaust dažādu parādību mijiedarbību laikā un telpā. Mākslinieka iemīļotās tēmas ir dažādu laikmetu un kultūru savstarpējā saplūsme, personības attiecības ar sabiedrību un varu. Šīs tēmas caurvij visus mākslinieka daiļrades posmus.
Šajā ekspozīcijā aplūkojami darbi, kurus autors radījis kopš 1960. gadiem līdz pat mūsdienām. Agrīnā posma darbi – miniatūras figuratīvas kompozīcijas ar filozofisku zemtekstu – veidoti klasiskajā akvareļu tehnikā. 20. gadsimta 70. un 80. gadu darbos varam vērot groteski traktētus sociālistiskā reālisma arhetipus: strādnieku, partijas līderi, sportistu... Kopš 80. gadu beigām mākslinieks aktīvi izmanto jauktu tehniku, akvareli pārklājot ar zīmuli. Tādā veidā tiek veidotas krāsu pārejas, kas rada virsmas spīduma efektu.
Arī glezniecībai ir atvēlēta nozīmīga loma mākslinieka daiļradē. Viņš dod priekšroku akrila krāsu košumam un matētajai virsmai, kas atbilst gleznas mākslinieciskajai iecerei, kurā savijas metaforas un sirreālisma paņēmieni, ikdienas tēli un fantāziju pasaule.
Dažkārt šķiet, ka akvareļi un gleznas atgādina rēbusu, kura idejiskā un sociāli politiskā zemteksta atšifrēšana pieprasa noteiktu erudīcijas līmeni un pat zināmu prāta piepūli. Šādi darbi mudina skatītāju iesaistīties intelektuālā spēlē ar krievu ikonu, arī antīkās un Austrumu kultūras tēliem, radot asociācijas ar Pola Delvo, Marka Šagāla, Pāvela Filonova, Franca Kafkas māksliniecisko mantojumu.
Kopš 1990. gadiem R. Geikina daiļradē filozofiskas pārdomas aizvien biežāk savijas ar poētiski intuitīvu dzīves uztveri; caurspīdīgo krāsu palete kļūst gaišāka, tādējādi darbus piepilda jauna jēga un liriska apgarotība.
Meistara darbi atrodas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Cēsu Vēstures un mākslas muzeja, Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja, Latvijas Mākslinieku savienības kolekcijās, kā arī privātkolekcijās Vācijā, ASV, Anglijā, Beļģijā un citās valstīs.
Eleonora Gailiša Preses un sabiedrisko attiecību nodaļa
Tālr: +371-67020506
Fakss: +371-67020563
E-pasts:
egailisha@rietumu.lv