Foruma „eCom21” partneris: maksājumu attīstībā mūs gaida vēl daudzi pārsteigumi

14 oktobris 2015, 12:00

Šis Baltijā nozīmīgākais ikgadējais profesionālais tiešsaistes biznesa forums notiks Rīgā 19. un 20. novembrī. Šogad tajā tiks apspriestas elektronisko maksājumu aktuālās tendences un šīs nozares perspektīvas.



Gatavojoties „eCom21”, Maksims Jaroševskis, kura uzņēmums ir Latvijas nebanku maksājumu pakalpojumu tirgus līderis, izteica savu viedokli par jaunākajām tiešsaistes maksājumu attīstības tendencēm, šīs strauji augošās nozares problēmām un perspektīvām.

Jaroševska kungs uzskata, ka maksājumu attīstības nozarē varam sagaidīt vēl daudzus jaunus un interesantus risinājumus, tai skaitā – šobrīd pilnīgi neparedzamus. Tomēr jau tagad ir skaidrs, ka attīstās tehnoloģijas, kas ļauj veikt maksājumus nevis ar karti, bet gan izmantojot mobilās ierīces. „Tieši to novērtē daudzi nopietni uzņēmēji, investējot tehnoloģijās un infrastruktūrā. Populāri kļūst arī maksājumi ar P2P kartēm, maksājumi no bankas konta bez kartes, lēti naudas pārvedumi, biometriskā autentifikācija,” stāsta „Transact Pro” pārstāvis.

Speciālists arī atzīst, ka tikai nedaudzi no jaunajiem startapiem ar to projektiem un jaunievedumiem spēs iekarot kādu tirgus daļu un ilgstoši attīstīties.

Runājot par banku un nebanku maksājumu struktūru konkurenci, Maksims Jaroševskis atzīst, ka nebanku struktūras spēj konkurēt ar bankām tikai noteiktos segmentos, piemēram, mikromaksājumu sfērā. Toties lielo uzņēmumu un maksājumu struktūru finanšu plūsma joprojām tiks virzīta uz bankām.

„Bez bankas palīdzības pakalpojumu sniedzējs nespēj veikt nevienu maksājumu, vienalga – klasisko vai ar karti veicamo. Galu galā – klientu nauda joprojām atrodas komercbankā, tādēļ abas puses, visticamāk, iemācīsies gūt labumu no savstarpējās sadarbības. Servisa sniedzējam jāatrod sava niša un savs klients un jāstrādā ar viņu. Piemēram, jāpievērš uzmanība jautājumiem, kas bankām nav interesanti vai kurus tās vienkārši nesaskata; jāpiedāvā tādi produkti, kādus banka, ņemot vērā tās stāvokli un apjomus, negrib vai nevar ieviest,” ir pārliecināts eksperts.

Viņš arī atgādina, ka nebanku maksājumu struktūru attīstības potenciāls katrā reģionā ir ļoti atšķirīgs. Piemēram, Latvijā ir labi attīstīta uz klientiem vērsta banku sistēma, tādēļ maksājumu institūcijām nav īsti, kur izvērsties. Savukārt reģionos, kur bankas nepiedāvā pietiekami ērtu un kvalitatīvu maksājumu servisu, nebanku struktūrām ir ļoti liels potenciāls.

Maksims Jaroševskis uzskata, ka tirgus attīstību nopietni ietekmē arī arvien stingrāka regulēšana (likumdošana, maksājumu sistēmu noteikumi), kas liek tā dalībniekiem ievērot stingri noteiktas robežas. Šobrīd daudz pūļu tiek veltīts regulatora un maksājumu sistēmu noteikto prasību, IT drošības noteikumu ievērošanai un personas datu aizsardzības nodrošināšanai.

Vērtējot konferenci „eCom21”, kuras partneris jau otro gadu ir uzņēmums „Transact Pro”, Jaroševska kungs atzīst: „Šis forums ir interesants, jo tajā pulcējas daudzi tirgus dalībnieki no dažādiem reģioniem, tai skaitā arī nozares līderi. Visi apspriež attīstības tendences, problēmas un to risinājumus. Tādējādi konferencē var rast atbildes uz svarīgiem jautājumiem – kāds ir tirgus attīstības virziens, kādas problēmas ir aktuālas, kādas ambīcijas vēlas apmierināt uzņēmēji, kuri piedāvā inovācijas, utt. Šāda informācija ir noderīga individuālo attīstības plānu veidošanai un koriģēšanai.”

Konference „eCom21” tradicionāli notiek ar Rietumu Bankas – Baltijas elektroniskās komercijas apkalpošanas līdera – atbalstu.

Eleonora Gailiša
Preses un sabiedrisko attiecību nodaļa
Tālr: +371-67020506
Fakss: +371-67020563
E-pasts: egailisha@rietumu.lv