Rietumu Bankas labdarības fonds ir uzdāvinājis Latvijas muzejam retu Niklāva Strunkes darbu

25 septembris 2015, 12:00

Rietumu Bankas labdarības fonds ir iegādājies un uzdāvinājis Latvijas Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejam unikālu artefaktu – ievērojamā mākslinieka modernista Niklāva Strunkes 20. gadsimta 30. gados veidoto porcelāna figūru „Tautu dēls”.



20.-30. gadu mākslas porcelāns ir viena no spožākajām 20. gadsimta latviešu mākslas vēstures lappusēm. Tas atspoguļo sava laikmeta stilu un svarīgākos nacionālās tēlotājmākslas meklējumu virzienus.

Nesen dibinātās Latvijas Republikas valdība aizliedza importēt porcelāna produkciju no citām valstīm, pieļaujot iespēju ievest tikai tehniskos traukus un neapgleznotus izstrādājumus – sagataves. Māksliniekiem bija jāmeklē jaunas formas un motīvi porcelāna apgleznošanai. Šī situācija labvēlīgi ietekmēja dekoratīvi lietišķās mākslas attīstību. Būtiski notikumi bija arī Latvijas Mākslas akadēmijas dibināšana 1919. gadā un mākslinieka Rūdolfa Pelšes vadītās keramikas darbnīcas atklāšana 1924. gadā.

Jau iepriekš, 19. gadsimtā, Rīga bija labi organizētas porcelāna ražošanas centrs – šeit kopš 1841. gada darbojās viena no septiņām Kuzņecovu Biedrības fabrikām, bet kopš 1886. gada – arī vācu uzņēmēja Jakoba Jesena manufaktūra. 20. gadsimta 30. gados Niklāvs Strunke (1894.-1966.) sadarbojās ar Jesena porcelāna fabriku un veidoja vienotu sabiedriskā interjera stilu, kā arī izstrādāja dekoratīvo šķīvju un vāžu, un dažādu funkcionālu sadzīves priekšmetu apgleznošanas skices. Šajā uzņēmumā pēc mākslinieka skicēm tika izgatavotas karafes – latviešu tautu meitu un tautu dēlu figūras – slavenajam Rīgas restorānam „Otto Švarcs”. Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja īpašumā līdz šim bija divi porcelāna tautu meitu eksemplāri, tādēļ jaunekļa statuete ir kļuvusi par nozīmīgu porcelāna kolekcijas papildinājumu.

Muzeja daudzveidīgajā porcelāna priekšmetu kolekcijā ir aplūkojami darbnīcā „Baltars” veidotie priekšmeti, apvienību „Ripors” un „Burtnieks” meistaru darbi. „Baltars” savulaik ieguva 20. gadsimta mākslas ikonas statusu par neatkārtojama un individuāla mākslinieku rokraksta veidošanu un attīstīšanu. Īpaši nozīmīgi muzeja kolekcijā ir profesionālo mākslinieku Romana Sutas, Aleksandras Beļcovas, Sigismunda Vidberga u. c. darbi, kas tapuši sadarbībā ar Kuzņecova un Jesena fabrikām.

Rīgas mākslas porcelāns var droši lepoties ar starptautisku atzinību un panākumiem, kas gūti izstādēs daudzu gadu laikā. Gadiem ritot, no ierobežotā tirāžā veidotajiem autordarbiem ir saglabājušies tikai daži priekšmeti, bet brīvā apritē nonāk reti eksemplāri, tādēļ interese par tiem ir patiesi milzīga. Izsolēs šo priekšmetu cenas pieaug vairākkārt.

Latvijas Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs ir dibināts 1989. gadā. Kopš 2010. gada tas ietilpst Latvijas Nacionālā mākslas muzeja apvienībā. Muzejs atrodas bijušajā Svētā Jura baznīcā, kas ir celta 13. gadsimtā un ir senākā akmens ēka Baltijā. Rīgas porcelāna kolekciju var aplūkot muzeja otrajā stāvā, kur ir izvietota ekspozīcija „Latvijas dekoratīvi lietišķā māksla no 19. gadsimta beigām līdz 20. gadsimta 60. gadiem”.

Pēdējos gados ar Rietumu Bankas labdarības fonda atbalstu pastāvīgo ekspozīciju ir papildinājusi Marijas Rinkes (1899.–1933.) darināta unikāla vāze un rets izcilā latviešu tekstilmākslas meistara Jūlija Straumes (1874.–1970.) nacionālajā Art Deco stilā austs paklājs. Ir restaurēti seni, pēc Jūlija Madernieka (1870.–1955.) skicēm darināti mēbeļu eksponāti, kuri atspoguļo latviskā stila meklējumus 20. gadsimta 20.-30. gadu interjeros.

Eleonora Gailiša
Preses un sabiedrisko attiecību nodaļa
Tālr: +371-67020506
Fakss: +371-67020563
E-pasts: egailisha@rietumu.lv
Tālāk

Labāko mūsdienu mākslinieku saredzētais „Rīgas pastelis” Rietumu Bankas galerijā

Tās kurators ir ievērojamais Latvijas gleznotājs Artūrs Ņikitins, kuram ir izdevies sapulcēt izcilākos un talantīgākos šajā unikālajā tehnikā strādājošos laikabiedrus un izveidot iespaidīgu, enerģijas, krāsu un jēgas piepildītu ekspozīciju.

22 septembris 2015, 12:00 Labdarība un sponsorēšana