Savas pastāvēšanas laikā forums ir ieguvis reputāciju kā viena no prestižākajām ekspertu platformām šajā jomā. Ik gadu Latvijas galvaspilsētā pulcējas pasaules tiešsaistes biznesa vadošie pārstāvji, lai atklātu šīs strauji attīstošas jomas jaunākās attīstības tendences. Saskaņā ar tradīciju Rietumu banka bija “eCom21” patrons.
Elektroniskās komercijas joma ir viena no visstraujāk augošajām jomām mūsdienu pasaulē. Lai gan novērtēt tās apjomus naudas izteiksmē joprojām ir grūti, lielākā daļa ekspertu pārliecinoši saka, ka vismaz ceturtā daļa no visiem pasaules pirkumiem tiek veikti, izmantojot dažādus tiešsaistes maksājumu rīkus.
Lielākajai daļai uzņēmumu elektroniskās komercijas priekšrocību izmantošana ir ceļš uz ar preču vai pakalpojumu izplatīšanas kanālu apkalpošanu un personāla uzturēšanu saistīto izdevumu ievērojamu samazināšanu, kā arī praktiski neierobežotām jaunu mārketinga un pārdošanas stratēģiju veidošanas iespējām, ko ierobežo tikai likumdošanas ietvari un IT risinājumu līmenis. No otras puses, e-maksājumu efektivitāti, izdevīgumu un ērtumu ik minūti novērtē arvien vairāk gala patērētāju, kuru finansiālās un tehnoloģiskās zināšanas un prasmes aug, un kopā ar tiem aug arī uzticība elektroniskajai komercijai.
Galveno tēmu – “Procesings. Maksājumu pieņemšana. E-komercijas evolūcija” – foruma eksperti un dalībnieki mēģināja analizēt no dažādiem viedokļiem sešu sesiju laikā. Īpaša uzmanība tika veltīta tādiem e-komercijas attīstības aktuāliem jautājumiem kā tradicionālo banku un nebanku institūciju, kas strādā ar tiešsaistes maksājumiem, mijiedarbības perspektīvas, banku lomas transformācija pasaules maksājumu sistēmā, elektroniskās komercijas nākotne mobilo tehnoloģiju straujās attīstības rakursā, izmaiņas tādos maksājumu instrumentos kā elektroniskie maki un tādos sakaru kanālos kā sociālie tīkli un tiešsaistes finanšu tiesiskais lauks.
Vienu no foruma galvenajiem secinājumiem var formulēt šādi: joprojām aktuālās sarunas par tradicionālo banku laikmeta norietu elektroniskajā komercijā un dominējošo PSP (maksājumu pakalpojumu piegādātāju) ietekmi nav pamatotas. “Jebkurā gadījumā, aiz maksājumu pakalpojumu sniedzējiem stāv bankas, – saka Alfa-bankas viceprezidents
Igors Arefjevs, – tieši bankas uzņemas riskus. Tām ir pienākums kontrolēt visus tiešsaistes biznesa sektorus un visus kontaktus. PSP var ātrāk nokļūt pie klientiem, tie ir mobilāki, taču tradicionālās bankas joprojām ir e-komercijas balsts”.
Bankām ir ne tikai resursi, bet arī finanšu stabilitāte, ko cita starpā nodrošina regulatoru neatslābstoša kontrole. “Ja izdrukātu visu Lielbritānijas likumdošanu, kas regulē tradicionālo finanšu sfēru, un saliktu to kaudzē, šīs kaudzes augstums būtu 9 pēdas, – par piemēru teica Neopay ģenerāldirektors
Kreigs Džeimss. – Visi normatīvie akti, kas attiecas uz elektronisko komerciju, aizņemtu ne vairāk kā 1 collu”.
Bankām ir arī milzīga pieredze, praktiskas zināšanas industrijā. Bez šaubām, evolucionāri mainoties pasaules finanšu sistēmai, parādoties plašām nebanku kreditēšanas iespējām, izveidojoties kriptovalūtām un citām elektronisko maksājumu formām, mainās arī banku loma. Jautājums ir, vai bankas nostāsies šo izmaiņu priekšgalā vai arī būs spiestas samazināt savas ietekmes sfēras, atdodot veselus biznesa virzienus jauniem spēlētājiem. Konferencē šo tēmu analizēja Elektroniskās naudas un naudas pārvedumu tirgus dalībnieku asociācijas padomes priekšsēdētājs
Viktors Dostovs.
Šajā sakarā ir jāatzīmē Bitcoin Foundation izpilddirektora
Džona Matisona vārdi, ko viņš teica uzreiz pēc pateicības vārdiem par ielūgumu uzstāties konferencē. Viņš apgalvoja, ka uzskata Rietumu banku par vienu no progresīvākām bankām reģionā, ko var uzskatīt par nepārprotamu atzinību bankas centieniem virzīties ne tikai pa notiekošo izmaiņu straumi, bet arī pašai piedalīties tirgus tendenču veidošanā. Jāpiemin arī tas, ka Rietumu banka konferencē prezentēja savu atbildi uz evolucionāriem procesiem e-komercijā – moderno procesinga centru DECTA.
Attiecībā uz elektroniskās komercijas attīstības perspektīvām, eksperti neskopojās ar spilgtiem izteicieniem, atzīstot, ka tieši mobilie risinājumi un tehnoloģijas veido industrijas noskaņu.
“Ap 70% aktīvo interneta lietotāju 29 pasaules valstīs aktīvi izmanto elektronisko vidi pirkumu veikšanai, – teica PayPal RU valdes priekšsēdētājs
Vladimirs Maļugins, prezentējot klātesošajiem nesen pabeigtu pētījumu PayPal-Ipsos. – Ķīna (81%) un Japāna, Indija, Lielbritānija (78% katrai) ir līderi šajā jomā. Krievijā šis rādītājs ir nedaudz zemāks – 73%, taču šajā tirgū vērojams iespaidīgs gada pieaugums: +10%”.
Tiešsaistes maksājumu jomas šodienas pamatuzdevums foruma dalībnieku ieskatā ir maksimāli izlīdzināt maksājuma procesu maksātājam, piedāvājot ērtas identifikācijas sistēmas un maksimāli optimizējot klientu pieredzi.
“Augot funkcionālai infrastruktūrai un maksājumu līdzekļiem, galvenais uzdevums ir labums un ērtums gala lietotājam, – atzīmēja
Ruslans Stecjuks, “eCom21” organizatoru komitejas priekšsēdētājs un Rietumu bankas pirmais viceprezidents. – Pašam maksājumam jābūt nepamanāmam, gala lietotājam par to pat nav jāiedomājas. Priekšplānā ir iegādājamā prece vai saņemamais pakalpojums. Ārējo vienkāršību un vieglumu klientam, bez šaubām, var nodrošināt tikai veidojot daudz sarežģītākas sistēmas”.
Atzīmēsim, ka “eCom21” konferencē Rīgā uzstājās mūsdienu tiešsaistes biznesa autoritātes, kas pārstāv tādus zīmolus kā UnionPay, MasterCard, “Yandex.Nauda”, “VKontakte”, “Nauda Mail.ru”, “QIWI”, “WebMoney”, “PayOnline”, “2CheckOut”, “NetElement” un citus Krievijas un rietumu tirgus līderus. Kopā konferencē piedalījās aptuveni 600 profesionāļi e-komercijas sfērā no vairāk nekā 40 pasaules valstīm.
“eCom21” konferences ģenerālpartneris bija maksājumu risinājumu starptautiskais pakalpojumu sniedzējs ECommPay.
Procesinga centrs DECTA nodrošināja drošu un ērtu maksājumu pieņemšanu.
Foruma informācijas partneri bija Krievijas mediju holdings RBK un finanšu portāls Banks.eu. Forums notika ar Elektroniskās naudas un naudas pārvedumu tirgus dalībnieku asociācijas atbalstu.
Eleonora Gailiša Preses un sabiedrisko attiecību nodaļa
Tālr: +371-67020506
Fakss: +371-67020563
E-pasts:
egailisha@rietumu.lv