„eCom21”: ekspertu prognozes par tiešsaistes biznesa nākotni

21 novembris 2013, 12:00

Tuvākajā nākotnē tirdzniecības sfēras e-komercijas daļa turpinās pieaugt vēl dinamiskāk. Mēs kļūsim par jaunu elektronisko maksājumu veidu attīstības lieciniekiem; vienas no to galvenajām īpašībām būs aizvien pieaugošs komforts un norēķinu drošība. Turklāt kļūs stingrāka gan tiešsaistes biznesa regulēšana valsts un starptautiskajā līmenī, gan arī nodokļu kontrole.

Ar šādām prognozēm šodien uzstājās elektroniskās komercijas sfēras eksperti Rīgā notiekošajā starptautiskajā konferencē „eCom21”.



Konferences pirmajā darba dienā tās dalībniekus uzrunāja globālo maksājumu sistēmu, valstu regulatoru, ievērojamu juridisko un auditoru kompāniju pārstāvji un citi e-komercijas tirgus eksperti.

Kā savā ziņojumā uzsvēra „VISA” Somijas reģiona un Baltijas valstu menedžeris Vesa Tukonens, pieaugošās iespējas un komforts, ko nodrošina mūsdienu tehnoloģijas, līdz ar izmaiņām pircēju psiholoģijā veicina strauju tiešsaistes vides attīstību. Šis bizness kļūst arvien pievilcīgāks globāla mēroga investīcijām. Rodas jauni maksājumu veidi: dažas no šīm inovācijām ir veiksmīgākas, citas – ne, tomēr ir vērojama neapšaubāma šī virziena attīstības tendence. Tas viss rada jaunas pārdošanas iespējas un aizvien vairāk ietekmē riteilu industriju. Saskaņā ar Tukonena kunga prognozēm, nākotnē arī tradicionālajos „fiziskajos” veikalos aizvien biežāk tiks izmantota pašapkalpošanās, izmantojot elektroniskos norēķinus (in store e-commerce).

„Mainās pircēju uzvedība, biznesa modeļi un maksājumu veidi – mēs redzam neapšaubāmu konkurenci šajā vidē. Salīdzinot ar tradicionālo on-line, tā ir īsta revolūcija. On-line – tas ir ātrums, ērtības, plaša izvēle un drošība,” uzsvēra „VISA” eksperts.

Savukārt „MasterCard” Krievijas biroja pārstāvis Konstantīns Abramovs (Константин Абрамов) prognozē, ka nākotnē norēķinu un naudas līdzekļu apmaiņas tehnoloģijas kļūs arvien vienkāršākas. „Lietotāji novērtē ērtības un ir gatavi maksāt par tām,” viņš atzina. Viņš arī minēja Krievijas Centrālās bankas statistiku, kas liecina par elektronisko maksājumu veidu popularitātes pieaugumu: šobrīd valstī ir izsniegtas ap 240 miljoniem maksājumu karšu, t.i., katram iedzīvotājam – vidēji pusotra karte.

Krievijas elektroniskās komercijas tirgus izaugsmes tēmu turpināja „QIWI Group” starptautiskās attīstības direktors Aleksejs Barovs (Алексей Баров). Saskaņā ar viņa prognozēm, Krievijas tiešsaistes tirgus kļūst par lielāko Eiropā. Līdz 2020. gadam tā auditorija var sasniegt 61,3 miljonus cilvēku, bet elektroniskās komercijas apgrozījums būs ap 7% no kopējā pārdošanas apjoma.

Tāpat kā viņa kolēģi, Barova kungs prognozē, ka attīstīsies jauni elektronisko maksājumu veidi. Pēc viņa domām, e-komercijas sfērā Krievijā vēl būs jāmaina daži patērētāju paradumi; piemēram, tagad lielākā daļa pircēju Krievijas interneta veikalos dod priekšroku samaksai skaidrā naudā, saņemot preci ar piegādi, bet norēķini ar elektronisko naudu un ar maksājumu kartēm atrodas attiecīgi otrajā un trešajā vietā. „Tomēr mēs redzam, ka cilvēki apzinās ērtības, kādas sniedz elektroniskie norēķini, tāpat pieaug arī uzticēšanās šiem maksājumu veidiem,” teica „QIWI Group” pārstāvis.

Speciālisti īpaši uzsvēra nepieciešamību nodrošināt maksājumu drošību tiešsaistes vidē. Tostarp augstu tika novērtēta 3D Secure tehnoloģija, kas nodrošina pircēja datu papildu aizsardzību.

Savukārt, Rietumu Bankas Juridiskās pārvaldes vadītājs Jaroslavs Zamullo (Ярослав Замулло) uzstājās ar ziņojumu par juridiskajiem riskiem elektroniskās komercijas sfērā. „Interneta biznesa transnacionālā struktūra spēj radīt ilūziju, ka šis bizness it kā ne no kā un ne no viena nav atkarīgs. Patiesībā šis iespaids ir mānīgs, tas var provocēt aiziešanu no tiesību jomas un radīt nopietnus juridiskus riskus līdz pat bankas kontu bloķēšanai un biznesa zaudēšanai,” teica Zamullo kungs. Viņš arī pievērsa uzmanību tiešsaistes maksājumu valstiskās regulēšanas jautājumiem. „Šobrīd transakciju banku bizness tiek pilnībā regulēts, bet to pagaidām nevar teikt par elektronisko naudu. Tomēr mēs neapšaubāmi redzam pasaules tendenci: regulēšanas jomā jāliek vienādības zīmi starp reālo un elektronisko naudu,” ir pārliecināts Rietumu Bankas pārstāvis.

Vairāki konferences pirmās dienas ziņojumi bija veltīti tiešsaistes biznesa strukturēšanai un aktuāliem nodokļu jautājumiem. Juridiskās kompānijas „Prime Consulting” (Latvija) vadošā speciāliste Tatjana Ļutinska (Татьяна Лютинская) pastāstīja par e-komercijas nodokļu aplikšanas niansēm un gaidāmajām izmaiņām. Savā ziņojumā Ļutinskas k-dze īpaši atzīmēja nodokļu kontroles pastiprināšanās globālās tendences, kuras jau šobrīd ir jāņem vērā, veidojot biznesa struktūras; viņa arī pastāstīja par nodokļu vides īpatnībām Latvijā. Ar ziņojumiem par šo tēmu uzstājās arī tādu kompāniju, kā „PricewaterhouseCoopers”, „Clifford Chance” un „Deloitte” pārstāvji.

Par vienu no foruma tēmām kļuva perspektīvā elektroniskās komercijas virziena teorijas un prakses apspriešana. Šis virziens ir saistīts ar spēlēm tiešsaistes vidē un varbūtības teoriju: geimings, gemblings, forekss. Šie jautājumi tika apskatīti Latvijas un Maltas valstisko regulējošo struktūru speciālistu priekšlasījumos; par šīs sfēras nodokļu aplikšanas specifiku pastāstīja kompānijas „Global Betting & Gaming Consultants” speciālisti.

„eCom21” dalībnieki varēja uzklausīt arī populāru Eiropas teritoriju, tai skaitā Maltas un Olderni salas (Lielbritānija), regulējošo organizāciju pārstāvjus – šo teritoriju jurisdikcijas bieži vien tiek izmantotas, reģistrējot un veidojot struktūras biznesam internetā; kā arī Kipras Centrālās bankas speciālistus u. c.

Rīt konference turpinās darbu.

„eCom21” konferences partneri ir: on-line maksājumu globālais nodrošinātājs EСommPay, momentmaksājumu tirgus līderis QIWI un Latvijas lielākais telekomunikāciju operators Lattelecom.

Eleonora Gailiša
Preses un sabiedrisko attiecību nodaļa
Tālr: +371-67020506
Fakss: +371-67020563
E-pasts: egailisha@rietumu.lv